Bank Mleka Kobiecego
Personel
Kierownik Banku Mleka Kobiecego: położna Ewa Miedzińska
Lekarz udzielający konsultacji: neonatolog Gabriela Kołodziej
Kontakt
77 454 54 01 wew. 505
bank-mleka@ginekologia.opole.pl wyślij wiadomość
Zakres
Bank Mleka Kobiecego to profesjonalne laboratorium, które zajmuje się pozyskiwaniem mleka ludzkiego od kobiet, które karmiąc swoje dziecko chcą podzielić się nadmiarem swojego mleka. Aby zostać Honorową Dawczynią Mleka należy zgłosić się do nas, przeprowadzimy wywiad dotyczący przebytych lub aktualnych chorób, zabiegów, pobieranych leków oraz diety i trybu życia. Przed kwalifikacją na dawczynię konieczne jest wykonanie badań w kierunku wykluczenia zakażeń wirusowego zapalenia wątroby typu B i C, HIV, CMV oraz kiły. Mleko oddawane do banku jest badane pod kątem zanieczyszczeń mikrobiologicznych, oznacza się także wartości odżywcze: ilości białka, tłuszczu, węglowodanów oraz kaloryczność. Czyli dawczynie to kobiety prowadzące zdrowy tryb życia i prawidłowo się odżywiające, przebadane i świadome tego, że ich mleko jest cennym lekiem, który musi być bezpieczny dla innego dziecka.
Możliwość pomocy chorym dzieciom, najczęściej wcześniakom poprzez podzielenie się nadmiarem swojego mleka jest dla Dawczyń niezwykle pozytywnym doświadczeniem, natomiast dla matek biorców jest pocieszeniem i ratunkiem w trudnych chwilach po przedwczesnym porodzie gdy ich dziecko jest słabe i chore a one nie mają jeszcze swojego mleka, które mogłyby mu podać.
Bank Mleka Kobiecego powstał dzięki środkom finansowym z Funduszy Norweskich. Obecnie organizacyjnie i merytorycznie korzystamy z patronatu i doświadczeń Fundacji Bank Mleka Kobiecego z Warszawy.
Biorcami mleka początkowo będą pacjenci Oddziału Neonatologicznego Klinicznego Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii w Opolu oraz Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii Dzieci i Noworodków w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Opolu. Jeśli idea dzielenia się mlekiem znajdzie poparcie wśród karmiących Opolanek i będziemy mieć nadwyżki mleka, zaproponujemy współpracę innym szpitalom w województwie opolskim.
Bank jest profesjonalnie wyposażony w specjalistyczny sprzęt taki jak : pasteryzator mleka kobiecego, aparat do badania składu mleka, homogenizator ultradźwiękowy, dwie zamrażarki i chłodziarkę laboratoryjną. Przy Banku Mleka Kobiecego zorganizowaliśmy wygodny i przestronny Pokój Laktacyjny dla pacjentek naszego szpitala oraz dla Dawczyń mleka kobiecego oddających nadwyżki pokarmu do naszego banku. Dysponujemy profesjonalnymi laktatorami klasy szpitalnej. Personel zatrudniony w Banku Mleka przeszedł profesjonalne szkolenie w Banku Mleka w Warszawie organizowane we współpracy z Fundacją Bank Mleka Kobiecego. Ściśle współpracujemy z działającą przy Centrum Poradnią Laktacyjną.
Jak zostać dawczynią mleka?
Honorową Dawczynią Mleka może zostać każda zdrowa kobieta, która jest w laktacji, karmi swoje dziecko i dysponuje nadwyżkami mleka.
Wystarczy zgłosić się do pracownika BMK, który przeprowadzi wywiad dotyczący przebytych lub aktualnych chorób, zabiegów, pobieranych leków oraz diety i trybu życia.
Bedąc dawczynią mleka nie wolno
- palić paierosów
- pić alkoholu
- wypijać dużej ilości napojów zawierających kofeinę (kawa, herbata, coca-cola, pepsi, napoje energetyzujące)
- przyjmować niektórych leków
- zażywać narkotyków.
Przed kwalifikacją na dawczynię konieczne jest pobranie próbki krwi na badania, celem których jest wykluczenie zakażeń:
- wirusowego zapalenia wątroby typu B i C,
- HIV,
- CMV
- kiły.
Badania dawczyń ważne są 3 miesiące.
Mleko kandydatki na dawczynię badamy na obecność bakterii i grzybów chorobotwórczych.
Dawczyni wyraża zgodę na piśmie na oddanie mleka do BMK.
Bank mleka nieodpłatnie zaopatruje dawczynie pokarmu w sterylne butelki do odciągania pokarmu i nalepki do oznaczania butelek. Wypożyczamy teź torby - lodówki ułatwiające transport mleka.
Mleko dostarczane przez dawczynie jest przyjmowane do banku, każda próbka jest czytelnie oznakowana imieniem i nazwiskiem dawczyni, datą i godziną, zapisywana jest również ilość mleka. Prowadzimy dokumentację papierową i elektroniczną.
Do dalszej obróbki kwalifikowane jest mleko wyłącznie od tych matek, które pomyślnie przeszły procedurę kwalifikacji. Jeśli oczekiwanie na wyniki i tym samym możliwość wykonania pasteryzacji trwa powyżej 24 godzin, mleko należy zamrozić.
Mleko przeznaczone do bankowania jest poddawane procesowi pasteryzacji metodą Holtera i zamrażane do temp -20 st C, następnie jest przechowywane w zamrażarkach typu laboratoryjnego lub wydawane na oddziały.
Proces pasteryzacji jest monitorowany elektronicznie za pomocą czujnika temperatury, odczyty dokonywane są co 1 min. i przesyłane do komputera. Dane te następnie są drukowane i archiwizowane z oznaczeniem ID pasteryzacji i ID dawczyni.
Kontrola mikrobiologiczna mleka - 1 x w miesiącu wysyłamy próbkę mleka pasteryzowanego na posiew w kierunku bakterii i grzybów.
Pasteryzacja metodą Holtera
To proces polegający na ogrzaniu mleka do temp. 62,5 st C, następnie
Następnie schłodzenie do temp. 2-4 st C.
Właściwości mleka pasteryzowanego - czym różni się od mleka własnej mamy
W procesie pasterycacji i w trakcie głębokiego morożenia do -20 st C następuje inaktywacja zanieczyszczeń bakteryjnych i wirusowych w tym wirusa CMV.
Zawartość węglowodanów, tłuszczy i soli mineralnych pozostaje niezmieniona.
Poziom witamin rozpuszczalnych w tłuszczach nie ulega zmianie.
Tylko 13% białka ulega denaturacji. Może wystapić obniżona zdolność trawienia tłuszczów w wyniku dezaktywacji lipazy. Poziom witamin rozpuszczalnych w wodzie- wit C, kwas foliowy- straty minimalne. Wydzielnicza IgA , która wiąże bakterie w przewodzie pokarmowym- pozostaje 67-100% oryginalnej aktywności. Poziom immunoglobulin IgG pozostaje 66-70%. Lizozym, enzym biorący udział w niszczeniu ścian komórkowych bakterii - 75% wyjściowej aktywności.
Mleko z BMK, które trafia na oddział jest oznakowane, na butelce podany jest termin ważności i skład mleka.
Znajduje się tam również kod paskowy z numerem, za pomocą których potrafimy zidentyfikować pochodzenie mleka.
Zasady kolejności podaży mleka z banku mleka:
- Żywienie chorych noworodków przedwcześnie urodzonych
- Żywienie „zdrowych” noworodków przedwcześnie urodzonych
- Żywienie chorych noworodków urodzonych o czasie
- Żywienie noworodków hospitalizowanych z dobrymi rokowaniami na działanie mleka z banku mleka
- Żywienie noworodków donoszonych, które nie są karmione mlekiem matki z różnych powodów
Pokój laktacyjny
Do dyspozycji pacjentek oraz Honorowych Dawczyń Mleka przygotowaliśmy wygodny pokój laktacyjny wyposażony w profesjonalne laktatory klasy szpitalnej, chłodziarkę do doraźnego przechowywania mleka. Dostępne są jednodniowe zestawy do odciągania mleka z możliwością ich dezynfekcji w kuchence mikrofalowej.
Korzyści wynikające z istnienia banku mleka
Wzrasta odsetek kobiet karmiących piersią oraz wydłuża się czas karmienia w ośrodku i regionie, w którym powołano placówkę.
Ułatwia się dostęp do poradnictwa laktacyjnego dla wszystkich kobiet karmiących- niekoniecznie dawczyń. Wzrasta świadomość personelu szpitali w kwestii korzyści płynących z podawania mleka kobiecego zwłaszcza wcześniakom o bardzo niskiej masie urodzeniowej.
Prosimy o pomoc w promocji idei banku mleka
Pomoże nam każda informacja do współpracowników, pacjentów, znajomych, rodzin o istnieniu BMK w Opolu.
Prosimy o kierowanie do nas potencjalnych dawczyń, liczy się każda ilość mleka.
Kontakt:
Od poniedziałku do piątku w godzinach 7:00 -14:30
tel. komórkowy 536 739 110,
tel. stacjonarny 077 4545401 wew. 505
e-mail: bank-mleka@ginekologia.opole.pl
profil Fb - @bmkopole, Bank Mleka Kobiecego w Opolu