Poradnia Ginekologiczno - Położnicza
W ramach poradni konsultacyjnych ginekologiczno – położniczych funkcjonują poradnie: Poradnia Ginekologiczno – Położnicza, Poradnia Ginekologii Onkologicznej, Poradnia Endokrynologiczno – Ginekologiczna oraz Poradnia Patologii Ciąży.
Poradnie adresowane są do kobiet:
- ze skierowaniem do leczenia szpitalnego w zakresie ginekologii oraz ginekologii onkologicznej
- wymagających konsultacji oraz badań kontrolnych po zakończeniu leczenia szpitalnego
- korzystających z badań profilaktycznych oraz diagnostycznych, mających na celu wczesne wykrywanie raka szyjki macicy
- po ukończeniu 16 r.ż. wymagających poradnictwa w zakresie ginekologii endokrynologicznej
- z nieprawidłowym lub zagrożonym przebiegiem ciąży.
PACJENTKI PRZED PRZYJĘCIEM DO LECZENIA SZPITALNEGO
Pacjentki dysponujące skierowaniem do zabiegów operacyjnych w szpitalu w zakresie ginekologii oraz ginekologii onkologicznej przed przyjęciem na oddział szpitalny zapraszamy do Poradni Ginekologiczno – Położniczej. W poradni odbywają się pełne konsultacje przedoperacyjne łącznie z pobraniem materiałów do badań przedoperacyjnych oraz konsultacje internistyczne. Konsultacje lekarskie, podczas których wyznaczany jest termin przyjęcia do szpitala, odbywają się we wtorki, czwartki i piątki w godz. 8.00-12.00.
BADANIA KONTROLNE I KONSULTACJE PO ZAKOŃCZENIU LECZENIA SZPITALNEGO
Pacjentki Klinicznego Centrum do 30 dni od zakończenia hospitalizacji objęte są specjalistyczną opieką w naszej poradni, w której odbywają się m.in. badania oraz konsultacje pooperacyjne, odbiór wyników badań oraz usunięcie szwów pooperacyjnych. Zapraszamy także w przypadku wszelkich dolegliwości oraz wątpliwości dotyczących odbytych zabiegów i operacji.
OPIEKA NAD KOBIETĄ CIĘŻARNĄ
Opieka nad kobietą ciężarną obejmuje zakres:
- podania profilaktycznej dawki immunoglobiny anty D w przypadku konstelacji konfliktowej Rh
- wykonania badania echokardiograficznego płodu w przypadku ciąży z podwyższonym ryzykiem urodzenia dziecka z wrodzoną wadą serca
- pomocy kobietom z zagrożoną ciążą, po poronieniu oraz z podejrzeniem nieprawidłowości na wczesnym etapie ciąży ( Poradnia Patologii Ciąży),
- badań prenatalnych adresowanych do kobiet w wieku do 35 r.ż. realizowanych w ramach programu Opolskie dla Rodziny oraz po 35 r.ż. w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia.
Immunoglobina anty D
Immunoglobulina anty-RhD podawana jest pacjentce RhD-ujemnej w 28-30 tygodniu ciąży w celu zapobiegania konfliktowi serologicznemu.
Badanie echokardiograficzne płodu
Badanie echokardiograficzne płodu jest wykonywane u kobiet w ciąży z podwyższonym ryzykiem urodzenia dziecka z wrodzoną wadą serca:
- nieprawidłowym wynikiem badań prenatalnych
- innymi wadami płodu
- wadami serca u poprzedniego dziecka
- wadami serca u członka rodziny.
Echo serca płodu (echokardiografia płodu) to nowoczesne i nieinwazyjne badanie, umożliwiające lekarzowi ocenę rozwijającego się układu krążenia dziecka za pomocą ultradźwięków. Pozwala na wykrycie większości wrodzonych wad serca oraz innych nieprawidłowości budowy i funkcji układu krążenia (np. płynu w osierdziu, guza serca, upośledzenia kurczliwości serca i innych). Badanie echokardiograficzne płodu jest wykonywane u kobiet w ciąży m.in. w przypadku braku możliwości oceny układu krążenia płodu oraz u kobiet o podwyższonym ryzyku urodzenia dziecka z wrodzoną wadą serca.
BADANIA PROFILAKTYCZNE MAJĄCE NA CELU WCZESNE WYKRYWANIE CHORÓB NOWOTWOROWYCH
W ramach profilaktyki raka szyjki macicy wykonujemy:
- badania cytologiczne
- badania kolposkopowe i histopatologiczne
- testy HPV, wykrywające wirusa brodawczaka ludzkiego.
Zapraszamy na badania cytologiczne. Jeżeli jego wynik wzbudzi jakiekolwiek wątpliwości lekarza, pacjentka zostanie skierowana na dalsze badania: kolposkopowe i ewentualne badanie histopatologiczne wycinków.
W Poradni udzielane są również świadczenia dla pacjentek ze skierowaniem do pobrania HPV metodą PCR. Czułość i dokładność badania w kierunku obecności wirusów HPV w wymazie wykonanego tą metodą jest nieporównywalnie wyższa od innych dostępnych metod diagnostycznych.
Wszystkie badania i konsultacje finansowane są ze środków publicznych w ramach świadczeń opieki zdrowotnej.
Badanie cytologiczne wykonywane jest bez skierowania.
Oprócz specjalistycznej opieki medycznej nasze pacjentki mogą również skorzystać z porad psychologicznych czytaj więcej