Przejdź do treści





   Personel

 

Nadzór nad Salą Porodową pełni lek. Gizela Pollok

Położną koordynującą jest położna mgr Katarzyna Krygier

   Kontakt


Lekarze: 77 454 54 01 wew. 203

Położne: 77 454 54 01 wew. 250

 

   Zakres


W Szpitalu znajdują się trzy  pojedyncze sale porodowe oraz dwie sale dwustanowiskowe. Stworzone zostały one z myślą o komforcie i najwyższej jakości usług, jakie może oferować placówka z prawie sześćdziesięcioletnimi tradycjami.  Sale porodowe są przystosowane do porodów rodzinnych.

Poród rodzinny jest możliwy gdy spełnione są następujące warunki:

  • Występuje regularna czynność skurczowa.
  • Nie ma przeciwwskazań medycznych.
  • Rodząca wyraziła taką wolę.
  • Istnieją warunki lokalowe, czyli rodząca przebywa w sali sama. 
     

Na życzenie rodzącej podczas porodu może jej towarzyszyć lekarz prowadzący ciążę.

        

Rodząca może wybrać pozycję, w której chce rodzić. W salach porodowych stosowana jest muzykoterapia, pozycje wertykalne. Kobieta rodząca może korzystać z prysznica. Do dyspozycji rodzących są nowoczesne, specjalistyczne łóżka porodowe, sako, stołki porodowe, piłki, drabinki itp.  Noworodek bezpośrednio po porodzie fizjologicznym, jeśli nie ma przeciwwskazań medycznych, jest kładziony na brzuch/piersi matki i przebywa z nią przez okres wczesnego połogu ok. 2 godzin w kontakcie skóra do skóry lub do zakończenia pierwszego karmienia piersią.

Opiekę nad pacjentkami rodzącymi sprawują położne, wyspecjalizowane w prowadzeniu samodzielnej opieki nad fizjologicznie rodzącą kobietą we współpracy z zespołem lekarskim. Jako ośrodek z  III stopniem referencyjności w trójstopniowym Programie Opieki Perinatalnej, zapewniamy wysokiej jakości opiekę medyczną kobietom rodzącym fizjologicznie, a także tym, których ciąża i poród przebiegają niefizjologicznie, które wymagają wysokospecjalistycznego i indywidualnego podejścia do ciąży i porodu.

 

Rodzące mogą skorzystać z  następujących metod łagodzenia bólu porodowego:

1. Perfalgan - lek przeciwbólowy i przeciwgorączkowy do podawania we wlewie dożylnym. Działanie przeciwbólowe występuje w ciągu 5-10 min po rozpoczęciu podawania.

2. Entonox - czyli mieszanka podtlenku azotu z tlenem, tzw. gaz rozweselający. Stosuje się go w sytuacji, kiedy pacjentka odczuwa silne dolegliwości porodowe. Samodzielne podawanie mieszaniny podtlenku azotu i tlenu jest łatwe i bezproblemowe.

3. TENS – Elektrostymulacja (masażer) TENS jest sprawdzoną klinicznie, nieinwazyjną, niefarmalogiczną i skuteczną terapią przeciwbólową. Metoda ta polega na przezskórnej stymulacji nerwów przez elektrostymulatory wysyłające impulsy elektryczne o niskiej amplitudzie z elektrod przez skórę do nerwów obwodowych. W przeciwieństwie do wielu leków, prądy TENS nie mają znanych skutków ubocznych, co jest istotną zaletą. Metoda stosowana jest w przypadku wystąpienia dolegliwości związanych z porodem, dotyczących okolicy krzyżowo-lędźwiowej.

4. Znieczulenie zewnątrzoponowe – możliwe do zastosowania, kiedy nie ma przeciwwskazań. 

W naszym Centrum istnieje możliwość zwiedzenia sali porodowej -  czytaj więcej

 

W Szpitalu można skorzystać z usług dodatkowych, opłacanych indywidualnie:

  • Po porodzie - pobyt w sali o podwyższonym standardzie.  

  •  

 

Na życzenie pacjentki w trakcie porodu (lub cięcia cesarskiego) pobieramy krew pępowinową (rodząca dostarcza zestaw pobraniowy otrzymany od banku komórek macierzystych, z którym zawarła umowę).

 

Szanowni Państwo! Nie udzielamy konsultacji i porad  medycznych telefonicznie. Ze względu na ochronę danych osobowych nie udzielamy także informacji o osobach hospitalizowanych w Szpitalu.

Autor: Tomasz Domagała
Strona dodana przez: Tomasz Domagała (2015-05-20 11:41:21)
Zredagowana przez: Iwona Nawrot-Szczepanik (2019-05-28 12:27:00)