Do tego wyjątkowego dnia warto się przygotować!
Spotkanie organizacyjne rozpocznie się o godz. 16.30 w sali wykładowej Szkoły Rodzenia, znajdującej się na terenie Centrum. - Nasze zajęcia cieszą się dużym zainteresowaniem zarówno wśród pań, jak i ich partnerów, co mnie jako położną bardzo cieszy. Uczestnicy mają mnóstwo pytań, a my staramy się rozwiać ich wątpliwości. Muszę przyznać, że już w trakcie pobytu w szpitalu jak i samego porodu, panie, które skorzystały z możliwości uczestniczenia w zajęciach Szkoły Rodzenia, są pewniejsze siebie, świadome, wiedzą czego mogą się spodziewać, jak sobie radzić w trudnych sytuacjach. Dotyczy to również ich partnerów. Osoby po zajęciach w Szkole Rodzenia znają położne i miejsce, w którym będą rodzić, a to już bardzo dużo w tym wyjątkowym dniu, kiedy rodzi się ich dziecko. – powiedziała położna Centrum pani Emilia Jędrzejów.
W poniedziałek zostanie zaprezentowany program, tematyka spotkań oraz warunki uczestnictwa (m.in. zostaną przedstawione informacje o potrzebnych zaświadczeniach lekarskich, stroju do ćwiczeń itp.). Zainteresowani będą mogli się zapisać na najbliższy kurs, zaplanowany od 18. września do 26. października. Bezpłatne zajęcia będą się odbywać w poniedziałki, wtorki i czwartki. Mogą w nich uczestniczyć zarówno same panie,jak również oboje przyszli rodzice. Jedynym warunkiem, aby wziąć w nim udział, jest ukończony 28 tydzień ciąży.
Czy przyszli tatusiowie chętnie uczestniczą w zajęciach?
- Zdecydowanie tak. Obserwujemy tendencję wzrostową jeśli chodzi o udział panów zarówno w zajęciach w Szkole Rodzenia, jak i towarzyszenia przy samym porodzie. Panowie, którzy planują w nim uczestniczyć, chcą się jak najlepiej przygotować do tej wyjątkowej roli, gdzie nie tylko towarzyszą przyszłej mamie, ale wspierają i opiekują się nią. Szkoła Rodzenia przygotowuje również panów do samego rodzicielstwa, jak i pielęgnacji dziecka – podkreśliła pani Emilia Jędrzejów.
Program kursu jest wielopłaszczyznowy i zróżnicowany. Poza zajęciami z lekarzami oraz położnymi, zaplanowano spotkania z radcą prawnym, pielęgniarką, dietetyczką, psychologiem i stomatologiem. Przyszli rodzice mogą zatem zadbać o zdrowie oraz bezpieczeństwo swojego jeszcze nienarodzonego dziecka oraz świadomie przygotować się do jego narodzin. Kurs zostanie zakończony zwiedzaniem oddziałów szpitalnych Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii. Pełny program jest dostępny w zakładce Szkoła Rodzenia.
W Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii w Opolu w I półroczu 2017 r. odbyło się 1537 porodów, co stanowiło ok. 1/3 wszystkich porodów w województwie opolskim. W poprzednim miesiącu, czyli w sierpniu, w opolskim szpitalu odbyły się 282 porody.